Läser in...

Låsta Solana -tokens från FTX för att säljas genom auktion

TL;DR

  • Auktionsmetoden syftar till att maximera egendomsåtervinningsvärdet.
  • Figure Markets skapar SPV för auktionsdeltagande.
  • Tidigare SOL-försäljningar indikerar tron marknadsintresse.

FTX , en fallen kryptobörs som nu genomgår skuldsanering, har beslutat att gå vidare med sina auktionsplaner för Solana (SOL), som för närvarande är låsta i börsen.

Figurmarknader lanserar SPV för kommande FTX SOL-tokenauktion

Mike Cagney, VD för den decentraliserade plattformen Figure Markets, meddelade detta för handlare och investerare för att låta dem handla med sina valutor nonstop. Alternativet att sälja tokens på auktion för att sprida priset snarare än ett fast pris indikerar en noggrann strategi med fokus på maximal värdegenerering.

Följaktligen innebär det faktum att tokens är låsta att köpare inte kan sälja dem före en defi framtida dag, vilket leder till att hopp uppstår på grund av det mycket instabila och kaotiska beteendet på kryptovalutamarknaden.

I ett överraskande drag har figurmarknaden beslutat att skapa ett Special Purpose Vehicle (SPV) för att delta i de kommande SOL-rabatterna. Dessa deltagare kommer att kunna bjuda och köpa tokens oavsett nationellt ursprung, med samma KYC-standarder som gäller.

Ackrediterade investerare som är amerikanska medborgare kommer att tillåtas köpa tokens. Detta initiativs namn uppmärksammar deltagarnas växande intresse, både från stora aktörer inom blockchain- branschen och investerare som är redo att slåss om chansen att delta. En försäljning på 2,6 miljarder dollar av SOL-tokensen av FTX Estate, som anses vara en höjning av marknadssentimentet, illustrerar tron förtroende och incitament.

Investerarintresse och industrispekulation

Marknaden har visat sig kraftfullt i sol-tokens av FTX som gick förlorade i dess kollaps, på grund av det uppfattar vissa investerare potentialen med hög avkastning. Dessa tokens ingick i ett större digitalt tillgångspaket och har skickats ut till utlandet och har därför en betydande del av boets värde.

Det faktum att tidigare försäljningar redan uppmärksammats av ett stort partnerskap av Galaxy Digital och Pantera Capital, vilket betyder stor tro på Solana framtida prestanda, är ganska uppenbart.

Rörelser i FTX:s dödsbo när det gäller dess tillgångar är de mest avgörande delarna av detta scenario eftersom de kan sätta en trend mot konkurser i detta digitala tillgångsutrymme när det gäller förvaltning och försäljning av innehav.

Marknadsaktörer är oroade över resultatet av dessa auktioner för nuvarande köpare och de vidare konsekvenserna för stabiliteten på kryptovalutamarknaden; En sådan auktion kan också påverka idén om tillgångslikviditet och värdeåtervinning i konkurs.

Genom den öppna försäljningen av sina SOL-tokens rör sig FTX-egendomen mitt i de tvåkantiga versionerna av marknadens komplexitet och laglighet, vilket kan resultera i motstridiga intressen hos dess fordringsägare och kryptovalutamarknader, å ena sidan, och dess natur som inte har någon förutsägbar horisont , på den andra.

Ett sådant tillvägagångssätt kan ge en plan för att hantera ärenden som rör stora mängder digitala tillgångar. Digitala tillgångar kan till och med utgöra ett stort hål i konkursboet.

Friskrivningsklausul . Informationen som tillhandahålls är inte handelsrådgivning. Cryptopolitan.com har inget ansvar för några investeringar som görs baserat på informationen på denna sida. Vi rekommenderar tron dent forskning och/eller konsultation med en kvalificerad expert innan du fattar något investeringsbeslut.

Dela länk:

Emman Omwanda

Emmanuel Omwanda är en blockchain-reporter som dyker djupt ner i branschnyheter, on-chain-analys, icke-fungibla tokens (NFT), artificiell intelligens (AI) och mer. Hans expertis ligger på kryptovalutamarknader, som spänner över både fundamental och teknisk analys.

Mest lästa

Laddar mest lästa artiklar...

Håll dig uppdaterad om kryptonyheter, få dagliga uppdateringar i din inkorg

Relaterade nyheter

Hur enkelt och billigt det är att flytta till El Salvador med krypto
Cryptopolitan
Prenumerera på CryptoPolitan